Ta strona używa plików cookies. Korzystając z niej, bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na ich stosowanie w bieżącej konfiguracji.
Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies
X
strona główna
grafika z mapą
strona Miasta Poznania

nagrobek na cmentarzu przy ul. Nowina

Poznańska wyszukiwarka grobów w nowej odsłonie

Przełom października i listopada to czas, w którym szczególnie często odwiedzamy groby bliskich zamarłych. Dzięki wyszukiwarce, będącej częścią nowej wersji Portalu Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Poznania, każdy zainteresowany w prosty i intuicyjny sposób odnajdzie groby na poznańskich cmentarzach. Pod adresem http://sip.geopoz.pl/sip/cmentarze/raport Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ udostępnia cenne źródło informacji o poznańskich miejscach pamięci.

Wyszukiwarka obejmuje duże nekropolie komunalne (Junikowo i Miłostowo), jak i mniejsze cmentarze parafialne (m.ni.: zabytkowy na Jeżycach, na Górczynie, na os. B. Chrobrego, na Podolanach, na Naramowicach, przy ul. Samotnej, przy ul. Bluszczowej, przy ul. Lutyckiej, na Starołęce, w Kiekrzu, w Krzesinach, na Spławiu i przy ul. Lubowskiej). – Wyszukiwarka jest stale udoskonalana i wzbogacana o nowe treści. Opublikowaliśmy ostatnio dane z cmentarza parafii pw. św. Jakuba Większego Apostoła położonego przy ul. Daszewickiej na Głuszynie – mówi Hanna Mamet, kierownik Działu Aktualizacji Danych SIP i Pomiarów GPS.

Po wpisaniu w wyszukiwarkę imienia i nazwiska wyświetlą się informacje o lokalizacji szukanego grobu (nazwa cmentarza, rodzaj, pole, kwatera, rząd, miejsce, mapa), dacie urodzenia, zgonu lub pogrzebu. Pojawiają się również dane o liczbie osób w grobie, data prolongaty i adnotacja, czy grób został opłacony. Dodatkowo możemy uzyskać informacje, czy zmarły był Weteranem Powstania Wielkopolskiego, Weteranem Armii Krajowej czy Poznańskim Olimpijczykiem.

Nowa przeglądarka napisana została w technologii zgodnej z HTML5 i nie wymaga żadnych dodatkowych pluginów, można z niej również korzystać na urządzeniach mobilnych – opowiada Hanna Mamet. Z wyszukiwarki korzystają osoby prywatne szukające swoich bliskich oraz prowadzący bazę danych na cmentarzach. Wyszukiwarka jest obsługiwana w trzech wersjach językowych. Jest to doskonałe narzędzie dla osób poszukujących informacji o swoich przodkach i budujący drzewa genealogiczne. – Po ID komputera wchodzącego na stronę internetową mamy informacje w jakich krajach korzystają z naszego portalu. Sporo mamy wejść w Niemczech i Stanach Zjednoczonych – mówi Hanna Mamet.

Wyszukiwarka jest aktualizowana raz na kwartał (w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku) na podstawie danych pochodzących od Usług Komunalnych, poznańskich parafii i zarządców cmentarzy. Wyszukiwarka służy poznaniakom od 2005 roku.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości warto nadmienić o bogatych informacjach znajdujących się w poznańskim Systemie Informacji Przestrzennej dotyczących Weteranów Powstania Wielkopolskiego. Dzięki współpracy GEOPOZu z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Poznania możliwe jest wyszukanie grobów ponad trzech tysięcy Weteranów Powstania Wielkopolskiego. W przypadku Weteranów Powstania Wielkopolskiego odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym można wyświetlić dodatkowe informacje o zmarłym – biogram (na podstawie danych z Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo”). – Trwają prace nad możliwością publikacji galerii zdjęć oraz dokumentów pdf. dotyczących zmarłych Weteranów – dodaje Hanna Mamet.
© 2010-2018 Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ